Chino, Flabob, ve Ontario’daki ilginç uçaklar

Derin_N47TF_KCNO_2015

Chino, Flabob, ve Ontario’daki ilginç uçaklar

22:19 25 Ocak in 2015, Derin Allard, Haber, Spotting
0 Comments

Los Angeles’ın turist ve spotter için en ilgi çeken noktaları genellikle denize yakın yerlerdir (LAX, Hollywood, Santa Monica, vb). Ancak, Pasifik Okyanusu’ndan San Gabriel Dağları’na kadar uzanan Los Angeles bölgesinde nadir ziyaret dilen, ve neredeyse hepsinin kendisine öz ‘gizlenmiş hazineleri’ olan, onlarca havalanı var. Bir boş sabahımda Pasifik Okyanusu’na arkamı dönüp, daha önce sadece üzerinden uçtuğum veya haritalarda gördüğüm birkaç havaalanını ziyaret etmeye karar verdim. Sonuç, Ontario, Chino, ve Flabob adındaki üç havaalanında geçen güzel bir sabah oldu.

Günün ilk noktası Chino Airport’dı. Chino Havaalanı dünyaca ünlü Planes of Fame havacılık müzesi, ve müze ile aynı adı taşıyan bir hava gösterisi ile tanınıyor. Müzede bulunan 100’e yakın savaş ve sivil uçağın neredeyse 50 tanesi hala uçabilir halde.

Öğleden sonra bir işim olduğu için, ve böyle güzel bir koleksiyona ev sahipliği yapan bir müzeyi aceleyle gezmenin doğru olmadığını düşündüğüm için, bu müzeye ve Chino havalanına başka bir gün geri dönmeye karar verdim. Ancak, müzeden ayrılmadan önce müzenin önünde bulunan bir DC-3’e de biraz daha yakından bakmadan edemedim.

N47TF 1943 senesinde, Chino Havaalanı’ndan araba ile bir saat uzaklıkta olan Long Beach, Kaliforniya’da üretilmiş. 42-92509 tescili ile ABD Hava Kuvvetleri adına İkinci Dünya Savaşında uçtuktan sonra İngiliz Kraliyen Hava Kuvvetleri’ne (RAF) teslim edilmiş ve bir süre RAF görevlerinde uçmuş. Daha sonra Kanada’nın TERRA Madenciki ve Keşif şirketi ve İcarus Aviation’da uçtuktan sonra 2009’da Planes of Fame müzesinde yerini almış.

Chino, Planes of Fame ile birlikte bir havacılık müzesine daha ev sahipliği yapıyor: Yanks Air Museum. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’ndan Kore Savaşına, askeri dünyadan sivil dünyaya kadar 170’dan fazla uçağı bulunan bu müze de Chino’nun ‘gizlenmiş hazinelerinden’ biri. Bu müzeyi de gezmeyi başka bir güne ertelediğim halde, bir C-47/DC-3 tutkunu olarak müzenin önüne park edilmiş bir C-47A ilgimi çekti.

N60480 da Long Beach’de üretildikten sonra 42-23668 tescili ile ABD Hava Kuvvetleri’nde uçmuş. 1973’e kadar ABD Hava Kuvvetleri’nde görev yaptıktan sonra birkaç sene ABD Tarım Bakanlığı adına uçmuş ve 1980’de depolanmış. Uçak 2000’de Yanks Air Museum tarafından satın alındıktan sonra tekrar Hava Kuvvetleri renklerine boyanmış ve müzede yerini almış.

Yanks müzesinden ayrıldıktan sonra havalanının güney tarafına, bir sürü hangarın yan yan dizilmiş olduğu bölgeye geçtim. Arabamı havaalanının bu bölümüne doğru sürerken Chino şehrinin oturduğun Huntington Beach şehrinden ne kadar değişik olduğunu bir kez daha fark ettim. Daha çok tarıma adanmış bu bölgelerde ilerlerken solumda havaalanı, sağımda bir hapishane, önümde ve arkamda inek otlakları vardı.

Chino’nun güney tarafındaki bir hangarın arkasında güzel bir surpriz ile karşı karşıya kaldım: N196AJ. 1973’da üretilmiş bu Boeing 727 en az 2005’den beri Chino’da depolanıyor. Uçuş hayatına Braniff ile başlayan bu uçak daha sonra People Express, Pan Am, ve Delta’da yolcu taşımış. Daha sonra kargo konfigurasyonuna dönüştürülen uçak bir süre Amerijet kargo şirketi adına uçmuş. 2003’de Daytona’da, 2005’de de Chino’da depolanmış bir halde görülmüş. Büyük bir ihtimal ile göklerdeki günleri geride kaldı…

Chino’dan ayrıldıktan sonra ismini sadece VFR uçuş haritalarından duyduğum Flabob Havaalanı’na gitmeye karar verdim. Flabob, Riverside şehrine yakın bir yerde, bir mahalenin ortasında bulunuyor. 900 metrelik tek bir pisti olan bu alanın kontrol kulesi yok. Tüm alanda 10-15 taneden fazla uçak bulunmadığı için neredeyse tüm kapılar açık, ve havaalanında dolaşmak için apron kartı gerekmiyor. Anlayacağınız, havacılık tutkunları için ideal bir yer.

Hangarların bazılarında uçak, bazılarında sanat atölyeleri, bir tanesinde ise bir anaokulu var. Bu havaalanının ‘gizlenmiş hazinesi’ N103NA tescilli bir DC-3.

Bu uçağın çok ilginç bir tarihi var: Uçak 1943’de, o gün gördüğüm diyer DC-3’ler gibi Long Beach’de üretilmiş. İkinci dünya savaşında asker taşıdıktan sonra Hindistan, Pakistan, Kanada, ve ABD’de çeşitli şirketlerde ve görevlerde uçmuş. Hikayenin asıl ilginç tarafı, uçağın içinde bulunan plaktaki seri numarasının yanlış olması (33569).

1952’de Lee Mansdorf adındaki Amerikalı bir iş adamı bu uçağı Pakistan Hava Kuvvetleri’nden satın almaya kalkmış. Mansdorf uçağı denetlerken uçağın bilgi plakının yerinde olmadığını, ve nedense bu plakın Pakistanlılar tarafından söküldüğünü fark etmiş. Uçağın ABD’de uçmak için bir bilgi plakı gerektiği için Mansdorf sahte bilgiler içeren plaklar üretmiş… Bu yüzden uçağın seri numarası, uçakta yazılı olduğu gibi 33569 değil, 9531.

Flabob’dan ayrıldıktan sonra günün son hedefi olan Ontario’nun yolunu tuttum.  Ontario Havaalanı, 1970’li ve 80’li yıllarda, aynı zamanda LAX, Van Nuys, Burbank Havaalanları’nın de sahibi olan Los Angeles World Airports (LAWA) grubu tarafından satın alınmış ve yenilenmiş. Buradaki amaç, hem dünyanın en yoğun meydanlarından biri olan LAX’in iç hatlar ve kısa dış hatlar uçuşları için yükünü azaltmak, hem de LAX’den araba ile neredeyse bir saat uzaklıkta olan San Bernardino İlçe’sindeki insanlara kolaylık yaratmak. Ancak, LAWA’nın iyi niyetlerine rağmen havaalanı hiç bir zaman istenen yoğunluğa ulaşmamış, ve yolcu terminali bu aralar İstanbul-Sabiha Gökçen’in ilk günlerindeki tenhalığı hatırlatıyor. Ontario UPS’in base’lerinden biri, ama sabahın erken saatlerinde ve gecenin geç vakitlerindeki kargo trafiği dışında bir kalkış veya iniş görmek nadir bir raslantı.

Bu sakin havaalanın yanındaki bir yoldan geçerken iki tane uçak hurdası ile karşılaştım.

Air Cortez, 1977 ile 1986 yılları arasında uçan, Ontario merkezli bir havayoluydu. Beech 18, çift motorlu Cessna’lar, ve Fokker F-27 uçaklarıyla ABD, Orta Amerika, ve Karayipler’deki çeşitli noktalara kargo ve yolcu taşımışlar. Şirket 1986’da battıktan sonra fotoğraftaki Fokker F-27, N2708B, Ontario Havalanı İtfaiye’sine satılmış ve 1999’a kadar yolcu kurtarma eğitimi için kullanılmış. 1999’da ise uçak hurdalanıp Ontario havalanının bir köşesine yerleştirilmiş.

YV-876C ise Venezuela’nın Vensecar Havayolları olarak DHL adına uçmuş, 2001’den beri Ontario’da olan bir Dassault Falcon 20. Vensevar hala ATR 42 ve Boeing 727 tipi uçaklar ile DHL adına kargo taşıyor.

O gün gördüğüm değişik uçakların anıları ve bu havaalanlarına tekrar geri gelme planlarıyla Ontario’dan evime geri döndüm. Bir günde 3 tane DC-3 gördüğünüz her gün, iyi bir gündür!

 

Derin ALLARD

 

Derin_N60480_KCNO_2015 Derin_N103NA_KRIR_2015 Derin_N196AJ_KCNO_2015 Derin_N2708B_KONT_2015 Derin_YV-876C_KONT_2015 Derin_N47TF_KCNO_2015

No Comments

Post A Comment