Spotting Nedir

Spotting nedir? Nasıl Spotter olunur?

İngilizcesi plane spotting olarak bilinen havacılık fotoğrafçılığı, dünya çapında çok yaygın olan bir hobidir. Bu hobi sayesinde dışarı çıkmak, gözlemlerde bulunmak, havalı fotoğraf makinenizi kullanmak için mazeret bulmak, sizinle aynı zevki paylaşan insanlarla bir arada bulunmak gibi pek çok keyifli unsurları tadabilirsiniz.

Spotter’ların detayları gören gözleri vardır ve uçakları tanımak ve bilgi edinmeye çok meraklıdırlar. Mesela bir Boeing 757’nin 18 yıllık servis hayatı boyunca 25.000 kez dünya ile ay arasında seyahate karşılık gelecek kadar mesafe uçtuğunu bulanlar spotterlardır. Eğer uçaklara ve havacılığa merakınız varsa ve uçaklar sizi büyülendiriyorlarsa, hava fotoğrafçılığı tam da size göre bir hobi olabilir !

Adımlar :

1 – İlk olarak “spot” etmek istediğiniz uçak tiplerine karar verin.

Spotting her ne kadar uçak fotoğrafçılığı olsa da aslında hava aracı fotoğrafçılığıdır. Büyük yolcu uçaklarını çekebileceğiniz gibi, helikopter, balon, planör, microlight, askeri uçaklar gibi pek çok hava aracının fotoğrafçılığı yapılabilir. Bu sizin ekipman seçiminize yön verecektir. Eğer uçaklara yakın olma imkanınız olan bir yerde iseniz bu sizin geniş açı bir lenste seçim kılmanızı mantıklı hale getirecektir, fakat uluslararası havalimanlarında yolcu uçakları çekiyorsanız mesafeniz uzak olacağından zoom lenslere odaklanmanızı sağlayacaktır.

2 – Yanınıza bir dostunuzu alın.

Bu hobiyi yanınızda tanıdığınız ve bu heyecanınıza ortak olan birisi ile yaptığınızda çok daha eğlenceli olacaktır.

3 – Spotting için ön hazırlık yapın.

İlk olarak, daha önce spotting yapmış birisi ile takım olup size en doğru yerleri gösterecek ve size çekim boyunca yol gösterecek birisi ile olmak her zaman daha faydalı olacaktır. Eğer böyle birini bulamazsanız internette bilgi arayabilir ya da internette bilen insanlara sorabilirsiniz. Tabii sizler için biz sitemizde tüm bu bilgileri yayınlamaktayız, böylece spotting’e çıkmadan önce nerelere gidebiliceğiniz hakkında bir fikre sahip olacaksınız.

Güvenliği her zaman ilk tutun. İzin verilmeyen yerlere girmeyin. Havalimanlarına yaklaşmak konusunda çok katı kurallar vardır. Bu kurallar ilk sizin emniyetiniz için olsa da aynı zamanda havalimanı güvenliği içindir.

4 – Fotoğraflamaya başlayın.

Önceki adımları tamamladıysanız sıra spotting’e başlamaya geldi. İlk olarak etrafı gözlemleme ile başlayabilirsiniz. Sizin ilginizi en çok çeken ve fotoğraflamak istediğiniz uçaklara karar verebilirsiniz. Bu aşamada yanınızda bir spotter bulundurmanın faydası ilk çekimde yaşayacağınız yabancılık duygusunu üzerinizden atmanıza yardımcı olacak olmasıdır.

5 – Eve dönünce notlar alın.

Çekim yaparken kafanızda oluşacak notları ve çektiğiniz fotoğrafları düzenlemek isteyeceksiniz. Şunları yapmak size faydalı olacaktır :

– Bir websitesine yükleyeceğiniz en iyi fotoğrafları seçin.
– İlginizi çeken ve uçakların gözünüze hoş gelen belirgin özelliklerini not alın.
– Çektiğiniz uçakların sayısını belirleyin.
– Daha önce fotoğrafını çekmediğiniz uçakları belirleyin, aynı zamanda ileride çekmek istediğiniz uçakları da not alın.

6 – Yeni hobinizi ne kadar ileri götürmek istediğinize karar verin.

Yeni hobinizde pek çok olasılık mevcut ve bazıları diğerlerinden daha çekiçi olabilir. Başlangıç olarak, bu fikirlerden hangilerinin yeni hobinizi şekillendirmesinde yardımcı

olup olamayacağına bakın :

– Diğer spotterlarla yarışmak. Bu bir klübe veya derneğe katılma ve klüp/dernek tarafından belirlenen uçak tipi sınıfında tüm uçak tiplerini çekmeye çalışmak olabilir.

– Jetphotos.net, airliners.net gibi sitelere fotoğraflarınızı kabul ettirip daha sonra SpotTR üyeliği için başvuru yapmak.

– Kendi web sitenizi kurup yorumlarınızla birlikte fotoğraflarınızı sergilemek.

– Spotting mail gruplarına katılmak. Hali hazırda sizi bilgilendirecek pek çok mail grubu bulunmakta. Artık spotting gruplarının da twitter hesapları bulunmakta. SpotTR olarak bizim de bir hesabımız şu adreste yayındadır : https://twitter.com/spottrofficial .

– Bavulunuzu toplayıp bir uçağa atlayıp dünyanın başka köşelerindeki havaalanlarında spotting yapabilirsiniz. Bu şekilde dünya çapında pek çok hobinizi paylaşan yeni dostlar edinebilirsiniz. Her sene pek çok farklı ülkeden spotter İstanbul’a bu amaç için gelmektedir ve SpotTR ekibi olarak onlar ile birlikte spotting yapmaktayız.

7 – Faydalı olun.

Hobinizi icra ederken gözünüze sıra dışı birşey göründüğünde yetkililere haber vermeyi ihmal etmeyin. Dünyada pek çok kez spotterlar tarafından gözlemlenen ve haber verilen acil durum vs. olayları yaşanmıştır. Hatta bazı batı ülkelerde spotterlara devlet tarafından resmi gözlemci ünvanı verilmekte ve sıradışı ve şüpheli olayları rapor etmesi beklenmektedir. Aynı zamanda kuşlar ve hayvanlar hava trafiği için tehlikeli olduğundan havaalanı yetkililerinin durumun farkında olmaması durumunda onlara haber vermek faydalı olabilir.